دانشکده فنی و حرفه ای دختران کاشان(دانشجویان حسابداری)

رشته حسابداری با ۵٫ ۹ درصد دانشجو همچنان که نام پرجمعیت‌ترین رشته دانشگاهی کشور را به خود اختصاص داده، فارغ‌التحصیلان این رشته را نیز باید از خوش‌شانس‌ترین جویندگان بازار کار دانست. همچنین مهندسی کامپیوتر و مدیریت در حالی در رتبه های بعدی قرار می‌گیرد که فارغ‌التحصیلان این دو رشته سرنوشت کاملا متفاوتی را پیدا می کنند در حالی که فارغ التحصیلان رشته مدیریت امروز جایگاه مطلوبی در بازار کار ندارند اما برای مهندسان کامپیوتر بازار کار به شیوه مطلوب و با افقی روشن وجود دارد.
مسائل و مشکلات مالی موسسات و شرکت‌ها به جهت رکود اقتصادی موجود موجب شده تا حسابداران وضعیت شغلی بهتری نسبت به سایر فارغ‌التحصیلان داشته باشند. همین مسئله باعث شده تا رشته حسابداری یکی از پر متقاضی ترین رشته های در بازار کار باشد . فارغ التحصیلان این رشته سهل تر از سایرین کارآموز می شوند و مانند مهندسان و پزشکان پس از فراغت از تحصیل کمتر با خراب شدن کاخ آرزوها مواجه هستند.
البته آمارهایی که «حسین نادری منش»، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه می‌کندتنها وضعیت جمعیت این سه رشته را مشخص نمی کند. او براساس این آمار می گوید: رشته حسابداری با ۹٫۵ درصد مهندسی کامپیوتر با ۹ درصد، مدیریت با ۹٫ ۸ درصد، برق با ۶٫ ۶ درصد و حقوق با ۳٫ ۵ درصد به ترتیب برجمعیت ترین رشته‌ها در کشور به شمار می‌روند و در واقع سه رشته از پر جمعیت ترین رشته‌های کشور مربوط به علوم انسانی است.
رشته مدیریت براساس آمارهای نادری منش در حالی تعداد بی شماری از دانشجویان را روی صندلی‌های دانشگاه‌های مختلف کشور نشا‌نده که مدیریت دیگر بازار کاری ندارند . زمانی در سال‌های ۷۲تا ۸۰مدیریت انتخاب خوبی برای یک متقاضی ادامه تحصیل با وضعیت تحصیلی متوسط و خوب بود اما امروز دیگر رشته های مدیریت هم بازار کار مناسبی ندارند و تنها رشته مناسبی هستند .امروز دیگر تمامی شرکت‌ها و موسسات، کارشناس ارشد و دکتر مدیرمی‌خواهند و کارشناسان مدیریت بیشتر نقش مسئولان دفتر و کارهای جانبی اداره یک شرکت یا دفتر کار را در خوشبینانه ترین حالت ایفا می کنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۸ تیر۱۳۹۱ساعت 9:24  توسط استاد رحیمی |